Informacja o prawie wybierania i prawie wybieralności

 Informacja Komisarza Wyborczego w Białymstoku na podstawie wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej



Informacja o prawie wybierania (czynnym prawie wyborczym) i prawie wybieralności (biernym prawie wyborczym)
w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego zarządzonych na dzień 20 maja 2007 r.



Komisarz Wyborczy w Białymstoku informuje, że zasady wybierania radnych do sejmików województw określają przepisy ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. — Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z 2004 r. Nr 25, poz. 219, Nr 102, poz. 1055 i Nr 167, poz. 1760, z 2005 r. Nr 175, poz. 1457 oraz z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 34, poz. 242, Nr 146, poz. 1055, Nr 159, poz. 1127 i Nr 218, poz. 1592, oraz z 2007 r. Nr 25, poz. 159). 

I. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do sejmików województw

Obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, ma prawo wybierania radnych do Sejmiku Województwa Podlaskiego, jeżeli stale zamieszkuje na obszarze województwa podlaskiego i jest wpisany do stałego rejestru wyborców gminie wchodzącej w skład tego województwa.

W stałym rejestrze wyborców w gminie wpisane są:

  • z urzędu - osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały,

  • na własny wniosek osoby, które faktycznie stale zamieszkują na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały albo osoby nigdzie niezamieszkałe przebywające na obszarze gminy, wobec których decyzję o ich wpisaniu do rejestru wyborców wydał wójt (burmistrz lub prezydent miasta)

Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu lub pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

II. Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do sejmików województw

Obywatel polski ma prawo wybieralności na radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego jeżeli:

  • ma prawo wybierania w wyborach do sejmików województw,
  • stale zamieszkuje i jest wpisany do rejestru wyborców w gminie wchodzącej w skład tego województwa;

  • nie był karany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego prawomocnym wyrokiem sądu,

  • nie zapadł wobec niego prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego.

Brak z tego tytułu prawa wybieralności trwa od uprawomocnienia się orzeczenia do jego zatarcia.

III. Udział w głosowaniu

Głosowanie w wyborach do sejmików województw odbywa się wyłącznie na obszarze Województwa Podlaskiego.

Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania.

W obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczych będą mogli głosować tylko ci wyborcy, którzy są wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie, na terenie której położony jest szpital lub zakład.

1. Głosowanie obywateli polskich w miejscu stałego zamieszkania

Wyborcy będący obywatelami polskimi, którzy są zameldowani na pobyt stały na obszarze gminy, a nie złożyli wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz wyborcy będący obywatelami polskimi, którzy zostali wpisani do rejestru wyborców na własny wniosek, na podstawie stałego rejestru wyborców zostaną wpisani z urzędu do spisów wyborców sporządzanych dla poszczególnych obwodów głosowania.

Wyborcy, którzy są zameldowani na pobyt czasowy zastaną ujęci w spisach wyborców w miejscu ich zameldowania na pobyt stały.

2. Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania (głosowanie w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych aresztach śledczych)

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych  i są wpisani do stałego rejestru wyborców w gminie, na terenie której znajduje się ta jednostka  zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców.

Wyborca wpisany do spisu wyborców w wyżej wymienionej jednostce zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.


Komisarz Wyborczy
Jerzy Rypina


Powrót na początek strony