Uchwała Nr XII/105/03

Uchwała NR XII/105/03
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
z dnia 25 listopada 2003 r.

w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz organów do tego uprawnionych.

Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558 i Nr 214, poz. 1806) i art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594 i Nr 166, poz.1611) uchwala się co następuje:

§ 1.

Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania oraz odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty wierzytelności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, a także organy do tego uprawnione.

§ 2.

Ilekroć w uchwale jest mowa o wojewódzkiej samorządowej jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

§ 3.

Należności mogą być umorzone w części lub w całości, z powodu ich nieściągalności, jeżeli:

1. dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisow, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym umorzenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych;
2. dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, przy jednoczesnym braku majątku podlegającego egzekucji, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
3. sąd oddalił wniosek o upadłość lub umorzył postępowanie ze względu na brak majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego;
4. zastosowane zostały umorzenia w ramach zawartego postępowania układowego lub naprawczego z wierzycielami dłużnika;
5. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nie skuteczne;
6. należność główna jest mniejsza lub równa pięciokrotnej kwocie najniższego sądowego wpisu stosunkowego w sprawach cywilnych;
7. egzekucja należności mogłaby w istotny sposób utrudnić lub uniemożliwić działanie instytucji o charakterze użyteczności publicznej w dziedzinie oświaty i wychowania, kultury, oraz ochrony zdrowia i opieki społecznej;

§ 4.

1. Umorzenie należności, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych;
2. Umorzenie należności, za którą dłużnicy odpowiedzialni są solidarnie, może nastąpić, jeżeli okoliczności uzasadniające umorzenia zachodzą wobec wszystkich dłużników.

§ 5.

1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, można na wniosek dłużnika, odroczyć termin zapłaty całości lub części należności lub rozłożyć spłatę całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej.
2. Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
3. Okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
4. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub której spłatę rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia podjęcia decyzji do dnia zapłaty.

§ 6.

Jeżeli dłużnik, któremu termin zapłaty należności odroczono lub rozłożono spłatę należności na raty, nie spłaci tej należności w ustalonym terminie lub w wymaganej wysokości, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę, w tym także z odsetkami, o których mowa w §5 ust 4.

§ 7.

1. Do umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty należności, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty stanowiącej dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w §3 pkt 1, są uprawnieni:

1) kierownik wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej - w odniesieniu do należności przypadających tej jednostce,
2) Marszałek Województwa Podlaskiego - w odniesieniu do należności przypadajacych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego oraz terenowemu Funduszowi Ochrony Gruntów Rolnych i wojewódzkiemu Funduszowi Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, Zarząd Województwa Podlaskiego może wyrazić zgodę, w formie uchwały, na umorzenie należności w kwocie wyższej niż określona w ust. 1 oraz na wydłużenie do 48 miesięcy okresu spłaty należności w ratach.

§ 8.

Kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, właściwi do umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty należności głównej, są również uprawnieni do umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty odsetek od tych należności oraz umarzania, odraczania terminu zapłaty lub rozkładania na raty spłaty innych należności ubocznych na zasadach określonych w uchwale.

§ 9.

Uchwały nie stosuje się do należności przypadających wojewódzkim samorządowym jednostkom organizacyjnym, których zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty określają odrębne przepisy.

§ 10.

1. Kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych przedstawiają skarbnikowi województwa podlaskiego sprawozdania dotyczące umorzonych w roku poprzednim należności oraz zastosowanych innych ulg, udzielonych w trybie niniejszej uchwały, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.
2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, sporządzane są według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

§ 11.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Podlaskiego.

§ 12.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Powrót na początek strony