Uchwała Nr 242/2499/2014 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 2014-06-24

Numer
242/2499/2014
w sprawie
zatwierdzenia zmian w Regulaminie Organizacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
Data wydania
2014-06-24
Departament
Departament Rozwoju Regionalnego

Uchwała Nr 242/3499/2014
Zarządu Województwa Podlaskieg

z dnia 24 czerwca 2014 roku

w sprawie zatwierdzenia zmian w Regulaminie Organizacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

Na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 596 z późn. zm.) [1] i § 7 Statutu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XLI/491/14 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 czerwca 2014 r., uchwala się co następuje:

§ 1. Zatwierdza się wprowadzenie następujących zmian w Regulaminie Organizacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, stanowiącym Załącznik do Uchwały Nr 74/944/11 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, zmieniony Uchwałą Nr 131/1887/2012 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 11 grudnia 2012r.:

  1. § 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

      „§ 2 pkt 2) WRRP – należy przez to rozumieć Wojewódzką Radę Rynku Pracy.”

  1. w § 2 dodaje się pkt 23, który otrzymuje brzmienie:

„ 23) KFS – należy przez to rozumieć - Krajowy Fundusz Szkoleniowy.”

  1.  w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 otrzymują brzmienie:

     „1) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.),”

„2) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 596 z późn. zm.)”,

„5) ustawy z dnia 13 lipca 2006r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz. U. z 2014r., poz. 272 z późn. zm.),”

  1. w § 8 skreśla się ust. 4 i ust. 5.
  2. w § 10 skreśla się ust. 1 pkt 3.
  3. w § 12 skreśla się ust. 2 pkt 3.
  4. w § 21 wprowadza się następujące zmiany:
  1. pkt 8 otrzymuje brzmienie:

„8) coroczne określanie i ogłaszanie w wojewódzkim dzienniku urzędowym, w terminie do dnia 30 kwietnia, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy, na podstawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego określonej w przepisach o systemie oświaty, wykazu zawodów, w których za przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników może być dokonywana refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, przy uwzględnieniu zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności na rynku pracy,”

  1. pkt 13 otrzymuje brzmienie:

„13. współdziałanie z wojewódzką radą rynku pracy w określaniu i realizacji regionalnej polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich,”

  1. pkt 16 otrzymuje brzmienie:

„16. realizowanie zadań wynikających z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz państw, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, w zakresie świadczeń dla bezrobotnych, w szczególności:

  1. przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków bezrobotnych o wydanie odpowiednich dokumentów w sprawach świadczeń z tytułu bezrobocia;
  2. wydawanie decyzji w sprawach wymienionych w art. 8a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,”
  1. dodaje się pkt 19, który otrzymuje brzmienie:

„19. Realizacja zadań związanych z Krajowym Funduszem Szkoleniowym (KFS), w szczególności podział środków KFS pomiędzy powiatowe urzędy pracy, z uwzględnieniem priorytetów określonych przez ministra właściwego do spraw pracy, w porozumieniu z Radą Rynku Pracy,”

  1. dodaje się pkt 20, który otrzymuje brzmienie:

„20. inicjowanie programów regionalnych i ich realizowanie, w porozumieniu z powiatowymi urzędami pracy,”

  1. dodaje się pkt 21, który otrzymuje brzmienie:

„21. zlecanie działań aktywizacyjnych,”

  1. dodaje się pkt 22, który otrzymuje brzmienie:

„22). współpraca ze szkołami wyższymi w zakresie wsparcia studentów, absolwentów i doktorantów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy,”

  1. dodaje się pkt 23, który otrzymuje brzmienie:

„23) przetwarzanie informacji o bezrobotnych i poszukujących pracy korzystających z pomocy  określonej w ustawie oraz ich udostępnianie publicznym służbom zatrudnienia lub innym podmiotom realizującym zadania na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny, w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji tych zadań.”

  1. dodaje się pkt 24, który otrzymuje brzmienie:

„24) zamykanie pomocy z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach SPO RZL i  ZPORR w zakresie zadań realizowanych przez Wydział,”

  1. dodaje się pkt 25, który otrzymuje brzmienie:

„25) opracowywanie, realizacja i rozliczanie projektów własnych w zakresie tematyki wchodzącej w zakres działalności WUP, oprócz projektów badawczych, w tym m.in.:

  1. opracowanie koncepcji i przygotowanie aplikacji dla projektów własnych ze szczególnym uwzględnieniem zakresu działalności WUP oraz kierunków rozwoju województwa podlaskiego,
  2. zarządzanie i koordynowanie realizacji oraz rozliczania projektów własnych,
  3. prowadzenie dokumentacji projektowej,
  4. przygotowywanie projektów umów i porozumień niezbędnych dla realizacji projektów własnych,
  5. kontrola merytoryczna dowodów księgowych dotyczących wydatków związanych z realizacją projektów własnych,
  6. sporządzanie wniosków o płatność,
  7. bieżące monitorowanie zgodności realizacji zadań i ponoszonych wydatków z wnioskiem o dofinansowanie, harmonogramem realizacji projektu, harmonogramem płatności i planem finansowym WUP,
  8. współpraca z komórkami organizacyjnymi WUP w zakresie realizowanych zadań    projektowych.”

8)  skreśla się § 22,

  1. w § 30 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:
  1. pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) świadczenie usług poradnictwa zawodowego oraz jego koordynowanie w publicznych służbach zatrudnienia na terenie województwa;”

  1. pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) we współpracy z powiatowymi urzędami pracy oraz akademickimi biurami karier opracowywanie, gromadzenie, aktualizowanie i upowszechnianie informacji zawodowych w szczególności w powiatowych urzędach pracy i akademickich biurach karier na terenie województwa;”

  1. pkt 4 otrzymuje brzmienie:

     „4) świadczenie poradnictwa zawodowego poprzez:

  1. udzielanie informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia, umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu,
  2. udzielanie porad  z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę  pracy, w tym badanie kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
  3. udzielanie informacji  i  porad indywidualnych  na odległość,
  4. inicjowanie, organizowanie i prowadzenie grupowych porad zawodowych,
  5. prowadzenie  dokumentacji dotyczącej świadczonych usług;

  d)  skreśla się pkt 5,

  1. pkt 6 otrzymuje brzmienie:

          „6) prowadzenie banku programów z zakresu grupowych porad zawodowych i spotkań informacyjnych,;” 

  f) skreśla się pkt 8,

  g) skreśla się pkt 9,

  h) pkt 10 otrzymuje brzmienie:

„10) świadczenie poradnictwa zawodowego na rzecz pracodawców poprzez wspieranie rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników, wspomagając powiatowe urzędy pracy w tym zakresie;”

  1. pkt 11 otrzymuje brzmienie:

„11) udzielanie informacji o możliwościach i zakresie pomocy świadczonej przez urzędy prac;”

j) pkt 13 otrzymuje brzmienie:

„13) koordynacja pracy OT WUP CIiPKZ w Łomży i w Suwałkach, która obejmuje:
    a) opracowywanie we współpracy z ww. CIiPKZ kierunków i planów działań;
    b) sporządzanie analiz i sprawozdań z działalności centrów w województwie;
    c) koordynacja działań centrów w województwie w zakresie:

- prowadzenia dokumentacji,

- opracowywania, aktualizowania i upowszechniania  zasobów informacji,

- realizacji zadań o charakterze metodyczno-szkoleniowym w zakresie usług rynku pracy dla pracowników wojewódzkiego i powiatowych urzędów pracy,

- przygotowywania i upowszechniania wykazów porad grupowych i spotkań informacyjnych,

- promowania poradnictwa zawodowego;”    

k)  pkt 14 otrzymuje brzmienie:

„14) realizowanie zadań wynikających z prawa swobodnego przepływu pracowników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącymi do Unii Europejskiej, państwami niebędącymi stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, w szczególności poprzez:

  1. wspieranie i realizację działań sieci EURES, w tym koordynowanie realizacji tych działań przez urzędy pracy na terenie województwa, we współpracy z ministrem właściwym do spraw pracy, samorządami powiatowymi oraz innymi podmiotami uprawnionymi do realizacji działań sieci EURES,
  2. realizowanie zadań związanych z udziałem w partnerstwach transgranicznych EURES, na terenie działania tych partnerstw;”
  •  pkt 15 otrzymuje brzmienie:

    „15) wspieranie powiatowych urzędów pracy w prowadzeniu  pośrednictwa pracy na terenie
            Rzeczypospolitej Polskiej poprzez:

  1. informowanie o zasadach i zakresie pomocy w ramach pośrednictwa pracy    świadczonego przez powiatowy lub wojewódzki urząd pracy,
  2. zapewnianie w siedzibie wojewódzkiego urzędu pracy możliwości samodzielnego dostępu do informacji o krajowych ofertach pracy zamieszczonych w internetowej bazie ofert pracy,
  3. zapewnianie w siedzibie wojewódzkiego urzędu pracy możliwości samodzielnego zgłaszania krajowych ofert pracy do powiatowych urzędów pracy z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych,
  4. zapewnienie dostępu do informacji o krajowych ofertach pracy,
  5. organizację giełdy pracy dla osób zarejestrowanych na terenie województwa we współpracy z właściwymi terytorialnie powiatowymi urzędami pracy,
  6. organizację targów pracy dla pracodawców krajowych z terenu województwa samodzielnie lub we współpracy z powiatowymi urzędami pracy z terenu województwa,
  7. upowszechnianie informacji o targach pracy organizowanych przez powiatowe urzędy pracy z terenu województwa lub wojewódzki urząd pracy,
  8. udział w targach pracy organizowanych na terenie województwa,”

ł)  dodaje się pkt 16, który otrzymuje brzmienie:

„16) współpraca ze szkołami wyższymi w zakresie wsparcia studentów, absolwentów i doktorantów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy, poprzez udzielanie porad zawodowych, informacji zawodowych, organizację spotkań informacyjnych i porad grupowych,”

m) dodaje się pkt 17, który otrzymuje brzmienie:

„17) przetwarzanie informacji o bezrobotnych i poszukujących pracy korzystających z pomocy określonej w ustawie oraz ich udostępnianie publicznym służbom zatrudnienia lub innym podmiotom realizującym zadania na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny, w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji tych zadań.”

  1. w § 33 pkt 4) otrzymuje brzmienie:

    „4)  techniczna obsługa WRRP.”

  1.  w § 37 wprowadza się następujące zmiany:
  1.   pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) opracowywanie badań i analiz rynku pracy, w tym prowadzenie monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz badanie zapotrzebowania na pracę w celu podniesienia efektywności prowadzonych działań na rzecz wzrostu i promocji zatrudnienia,”

  1. pkt. 8 otrzymuje brzmienie: 

„8) opracowywanie metod monitorowania sytuacji na rynku pracy,”

  1. skreśla się pkt 9,
  2. dodaje się pkt 10, który otrzymuje brzmienie:

„10) inicjowanie i realizowanie badań i analiz wykorzystywanych w działaniach realizowanych przez urzędy pracy.”

  1. w § 42 wprowadza się następujące zmiany:
  1.   pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) realizowanie zadań wynikających z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz państw, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, w zakresie świadczeń dla bezrobotnych, w szczególności:

  1. przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków bezrobotnych o wydanie odpowiednich zaświadczeń w sprawach świadczeń z tytułu bezrobocia,
  2. wydawanie decyzji w sprawach wymienionych w art. 8a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,”
  3. pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) prowadzenie CIiPKZ, do którego należą zadania wyszczególnione w § 30 pkt.2-4, 6, 7, 10-12 oraz 15, 16 i 17 niniejszego regulaminu i realizowane na obszarze swego działania jak również  współpraca z CIiPKZ w Białymstoku w zakresie:

  1. opracowywania we współpracy z ww. CIiPKZ kierunków i planów działań,
  2. sporządzania analiz i sprawozdań z działalności centrów w województwie,
  3. prowadzenia dokumentacji,
  4. opracowywania, aktualizowania i upowszechniania  zasobów informacji,
  5. przygotowywania i upowszechniania wykazów porad grupowych,
  6. promowania poradnictwa zawodowego,:
    1. w § 43 wprowadza się następujące zmiany:
  1. pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) realizowanie zadań wynikających z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz państw, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, w zakresie świadczeń dla bezrobotnych, w szczególności:

  1. przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków bezrobotnych o wydanie odpowiednich zaświadczeń w sprawach świadczeń z tytułu bezrobocia,
  2. wydawanie decyzji w sprawach wymienionych w art. 8a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,”
  1. pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) prowadzenie CIiPKZ, do którego należą zadania wyszczególnione w § 30 pkt.2-4, 6, 7, 10-12 oraz 15, 16 i 17 niniejszego regulaminu i realizowane na obszarze swego działania jak również  współpraca z CIiPKZ w Białymstoku w zakresie:

  1. opracowywania we współpracy z ww. CIiPKZ kierunków i planów działań,
  2. sporządzania analiz i sprawozdań z działalności centrów w województwie,
  3. prowadzenia dokumentacji,
  4. opracowywania, aktualizowania i upowszechniania  zasobów informacji,
  5. przygotowywania i upowszechniania wykazów porad grupowych,
  6. promowania poradnictwa zawodowego,

§ 2. Schemat organizacyjny Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku stanowiący załącznik do Regulaminu Organizacyjnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, otrzymuje  brzmienie określone w załączniku do niniejszej Uchwały.

      § 3. Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Wojewódzkiego Urzędu Pracyw Białymstoku.

      § 4.  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

_____________________________

1) zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w  Dz. U. z 2013 r. poz. 645; z 2014 r. poz. 379.,

Powrót na początek strony