Szkoła Policealna Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku

Białystok, dnia 02.10.2008 r. 

 

DMG.I.0910-3/08

Pani Barbara Roszkowska 
Dyrektor 
Szkoły Policealnej Nr 2 
Pracowników Medycznych i Społecznych
w Białymstoku
 ul. Ogrodowa 23
15-027 Białystok

 

WYSTĄPIENIE POKONTROLNE

 

Szanowna Pani Dyrektor,

Na podstawie uchwały Zarządu Województwa Podlaskiego Nr 82/1082/08 z dnia  15 kwietnia 2008 r. w sprawie uchwalenia rocznego planu kontroli zewnętrznej na rok 2008 r. upoważnieni pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku skontrolowali zabudowaną nieruchomość położoną w Białymstoku przy ul. Ogrodowej 23, oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka numer 543 o powierzchni 0.7333 ha, stanowiącą zgodnie z zapisem w KW Nr 9405 własność Województwa Podlaskiego, przekazaną w trwały zarząd Szkole Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku umową   z dnia 5 czerwca 1986 r. zawartą za zezwoleniem Urzędu Miejskiego w Białymstoku wydanym dnia 17 marca 1986 r. Nr G.VI.82240/148/86. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem szkolnym, internatem, budynkiem mieszkalnym, salą gimnastyczną i łącznikiem gospodarczo- usługowym. Wszystkie wymienione budynki zaopatrzone są w instalacje i urządzenia t.j.:

- wodociągową- gospodarczą i przeciwpożarową,

- kanalizacyjną- sanitarną i deszczową,

- ciepłą wodę, gaz, centralne ogrzewanie,

- wentylacyjną,

- oświetlenie podstawowe i ewakuacyjne, oświetlenie bezpieczeństwa,

- elektryczną,

- sygnalizacyjną,

- telefoniczną, radiofonii przewodowej,

- odgromową.

W związku z kontrolą przeprowadzoną w dniu 10 września 2008 r., której wyniki przedstawiono w protokole z kontroli problemowej za okres 2005-2007 r. przekazuję niniejsze wystąpienie.

Stosownie do obowiązujących przepisów, a mianowicie art. 43 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.)  trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną, która ma prawo do:

  1. korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu  jej działania;
  2. zabudowy, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu obiektu budowlanego na nieruchomości, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, za zgodą organu nadzorującego;
  3. oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie na czas  nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem właściwego organu i organu nadzorującego, jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony do 3 lat, albo za zgodą tych organów, jeżeli umowa jest zawierana  na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony, jednak na okres nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd; zgoda wymagana jest również  w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

 

Ustalenia kontroli wykazują, że Szkoła Policealna Nr 2 Pracowników Medycznych  i Społecznych w Białymstoku w latach objętych kontrolą korzystała z zabudowanej nieruchomości przekazanej jej w trwały zarząd w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu działania jednostki i w tym czasie jednostka nie dokonywała zabudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy ani też modernizacji obiektów budowlanych. Wobec powyższego nie było konieczności uzyskania zgody właściwego organu nadzorującego na dokonywanie powyższych działań.

Szkoła Policealna Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku w latach 2005-2007 zawierała umowy najmu, dzierżawy bądź użyczenia (szczegółowy wykaz umów  i terminów ich obowiązywania zawiera Protokół kontroli problemowej- wrzesień 2008 r.), o zawarciu których Szkoła nie zawiadamiała właściwego organu i organu nadzorującego. Obowiązek ten wynika z art. 43 ust. 2 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt z sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:

1.       okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a.        elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b.       instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c.        instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych  i wentylacyjnych);

2.   okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, odporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla budynku oraz obiektu budowlanego książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

Książka obiektu budowlanego dotycząca kompleksu budynków zespołu Szkoły została założona w dniu 14 lutego 1986 roku.

Podczas kontroli stwierdzono, że

w 2005 roku:

- brak jest wpisu do Książki obiektu budowlanego Protokołu sprawozdawczo- opiniodawczego nr 153/05 z dnia 19 sierpnia 2005 r. z badania i oględzin przewodów kominowych wykonanych przez Zakład Usług Kominiarskich, przeprowadzanych raz w roku;

- brak jest wpisu do Książki obiektu budowlanego Protokołu z badania instalacji gazowej wykonanych przez Serwis- Naprawa-Montaż urządzeń gazowych z dnia 9 sierpnia 2005 r.

 

Wobec powyższego wnoszę o przeprowadzanie wymaganych przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) okresowych kontroli wykonywanych co najmniej raz w roku lub co najmniej raz na pięć lat oraz badań instalacji i stanu technicznego budynku. Zaleca się także systematyczne ich wpisywanie do książki obiektu budowlanego w następnych latach użytkowania budynków. W przypadku zawierania przez Szkołę umów najmu, dzierżawy albo użyczenia, należy bezwzględnie zawiadamiać właściwy organ- jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony do 3 lat, a także uzyskiwać zgodę organu właściwego- jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony lecz nie dłuższy niż okres ustanowionego trwałego zarządu. Jednocześnie informuję, że zgody właściwego organu wymaga również kolejna umowa zawierana po umowie na czas oznaczony, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

Stosownie do przepisów uchwały Zarządu Województwa Podlaskiego Nr 46/517/03 z dnia     27 sierpnia 2003 r. w terminie 7 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego Pani Dyrektor ma prawo zgłoszenia na piśmie umotywowanych zastrzeżeń w sprawie ocen, uwag  i wniosków zawartych w tym wystąpieniu. W przypadku nie skorzystania z tego prawa oczekuję od Pani Dyrektor przesłania w terminie 30 dni od dnia doręczenia wystąpienia pokontrolnego informacji  o sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych oraz o wykorzystaniu uwag i wniosków zawartych    w wystąpieniu i podjętych działaniach lub o przyczynach niewykonania zaleceń i niepodjęcia tych działań.

 

 

 

 

Powrót na początek strony