Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 3 grudnia 2007 r. - Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanej likwidacji Cukrowni Łapy.

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 3 grudnia 2007 roku

Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanej likwidacji Cukrowni Łapy.

    Z wielkim zaniepokojeniem przyjęliśmy informację Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu skierowaną do Burmistrza Łap odnośnie zaprzestania produkcji cukru oraz dokonania całkowitego demontażu maszyn i urządzeń.
    Funkcjonowanie cukrowni Łapy wpisuje się w jeden z podstawowych dokumentów województwa podlaskiego, jakim jest „Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku” stanowiąca załącznik do Uchwały XXXV/428/06 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 30 stycznia 2006 roku. Strategia ta w priorytecie dotyczącym bazy ekonomicznej odwołuje się bezpośrednio do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w tym przemysłu cukrowniczego jako podstawowej gałęzi oddziaływującej bezpośrednio na rozwój województwa. Wszelkie działania podejmowane przez Samorząd realizują cele zawarte w Strategii. Inwestycje są ukierunkowane na rozwój zidentyfikowanych potrzeb tj. „Tworzenie warunków do modernizacji i budowy zakładów przetwórczych, powiązanych z lokalną bazą surowcową, przy wsparciu środków zewnętrznych. Dotyczyć to będzie w szczególności przemysłów o utrwalonych tradycjach produkcyjnych i eksportowych oraz stabilnej bazie surowcowej, takich jak: mleczarski, mięsny, cukrowniczy, przetwórstwa ziemniaczanego, piwowarski, owocowo-warzywny, tytoniowy, spirytusowy, młynarski, cukierniczy, drzewny, meblarski, materiałów budowlanych, przemysł lekki itp.”,
     Zwracamy się do Krajowej Spółki Cukrowej SA ze zdecydowanym sprzeciwem i protestem w związku z planami dotyczącymi likwidacji Cukrowni Łapy w ramach planów restrukturyzacji.
    Cukrownia Łapy istnieje od ponad 30 lat i jest jedyną cukrownią w województwie podlaskim. Należy do grona większych cukrowni w Polsce. W 2006 roku wyprodukowała ponad 56 tys. ton cukru, a podczas bieżącej kampanii cukrowniczej jej produkcja sięgnie ponad 60 tys. ton białego kryształu. Jakość wyprodukowanego cukru jest bardzo dobra i zgodna z wymogami ISO i HACCP. Na jakość cukru i sprawny przerób surowca miały zapewne wpływ zrealizowane w czasie remontu inwestycje. Kampania cukrownicza przebiegała bez zakłóceń i przerw produkcyjnych. Zakład zaopatruje w cukier nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale też większość sieci sklepów wielkopowierzchniowych w całym kraju.
    Produkcja łapskiej cukrowni stawia zakład w czołówce Krajowej Spółki Cukrowej pod względem osiąganych wyników. Tegoroczny przerób ulokował ją na drugim miejscu pod względem tzw. uzysku cukru. Co najważniejsze zakład ciągle się rozwija i unowocześnia. W ciągu dwóch lat spółka wydała na modernizację ponad 20 mln zł. Pozwoliło to na sprawne przeprowadzenie tegorocznego przerobu surowca.
    Cukrownia Łapy zatrudnia obecnie 267 pracowników stałych, a dodatkowo  w okresie kampanii zatrudnienie wzrasta o około 300 pracowników sezonowych. Dla 17-to tysięcznego miasta utrata tylu miejsc pracy przy ponad 1000 osobach bezrobotnych jest ogromnym ciosem w lokalną społeczność. Wywołałoby to z pewnością wielkie społeczne niezadowolenie zwalnianych pracowników, ich rodzin  i wszystkich mieszkańców miasta, zważywszy na fakt, iż cukrownia jest jednym z głównych pracodawców w Łapach i największą firmą w mieście.
    Pragniemy poinformować, że w razie zamknięcia zakładu najbliższa cukrownia znajduje się w Krasnymstawie i jest oddalona od Łap o 250 km. Taka odległość z całą pewnością uniemożliwi rolnikom dostarczanie surowca a co za tym idzie uprawę w regionie północno-wschodnim. Wyeliminowanie produkcji buraka niekorzystnie wpłynie na kulturę zasiewów w prężnie rozwijających się rolniczych regionach województwa, a także na nieefektywne wykorzystanie środków SAPARD i SPO-ROL przeznaczonych na modernizację i przekwalifikowanie gospodarstw na typowo specjalistyczne (np. zakup kombajnów, siewników itp.). Nie należy zapominać, że uprawa buraków to nie tylko korzyści bezpośrednie w postaci bardzo dobrego stanowiska pozostawionego pod inne rośliny i właściwego elementu płodozmianu. Dodać należy, że wysłodki buraczane otrzymywane nieodpłatnie jako tak zwane wysłodki należne, są cenną paszą dla zwierząt hodowlanych. W województwie słynącym z produkcji mleka stanową bardzo duży procent pasz objętościowych. Likwidacja cukrowni oznacza zanik uprawy buraka cukrowego oraz utratę źródła dochodu dla gospodarstw rolnych. Dlatego ogromnie ważnym priorytetem jest utrzymanie cukrowni jako funkcjonującego zakładu mającego strategiczne znaczenie w rolniczym województwie podlaskim.
    My Radni Województwa Podlaskiego nie znajdujemy żadnych racjonalnych powodów i społeczno-ekonomicznego uzasadnienia likwidacji jedynej w województwie a także w regionie północno-wschodnim Cukrowni Łapy.
    Podkreślamy stanowczo, że taki nowoczesny i zmodernizowany zakład osiągający znakomite wyniki produkcyjne należy bezwzględnie utrzymać, ponieważ stanowi on niezawodną alternatywę dla wybitnie rolniczego terenu i jest źródłem utrzymania dla kilku tysięcy rodzin pracowników i plantatorów.

Powrót na początek strony