Uchwała Nr 182/2345/06 Zarzadu Województwa Podlaskiego z 31 stycznia 2006 r.

Uchwała Nr 182/2345/06

Zarządu Województwa Podlaskiego

z dnia 31 stycznia 2006 roku

zmieniająca uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia o zapewnienie opieki naukowo-dydaktycznej przez Uniwersytet Warszawskinad Publicznym Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Białymstoku

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1206) w związku z § 29 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 marca 2005 r. w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (Dz. U. Nr 61, poz. 544), Zarząd Województwa Podlaskiego uchwala, co następuje:

§ 1. W § 1 uchwały Nr 169/2210/05 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie zawarcia porozumienia o zapewnienie opieki naukowo-dydaktycznej przez Uniwersytet Warszawski nad Publicznym Kolegium Pracowników Służb Społecznychw Białymstoku dokonuje się następującej zmiany:

- załącznik do uchwały Nr 169/2210/05 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie zawarcia porozumienia o zapewnienie opieki naukowo-dydaktycznej przez Uniwersytet Warszawski nad Publicznym Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Białymstoku otrzymuje brzmienie, określone w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Marszałkowi Województwa Podlaskiego.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


 

Załącznik do uchwały

Nr ................................

Zarządu Województwa

Podlaskiego

z dnia 31 stycznia 2006 roku

porozumienie

z dnia ....................... 2006 roku

w sprawie zasad współpracy w zakresie sprawowania opieki naukowo-dydaktycznejnad Publicznym Kolegium Pracowników Służb Społecznych
w Białymstoku.

zawarte pomiędzy:

Zarządem Województwa Podlaskiego, reprezentowanym przez:

1) Janusza Kazimierza Krzyżewskiego - Marszałka Województwa Podlaskiego,

2) Jana Syczewskiego - Członka Zarządu Województwa Podlaskiego,

a

Uniwersytetem Warszawskim reprezentowanym przez:

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

Działając na podstawie § 4 i § 29 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 marca 2005 r. w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (Dz. U. Nr 61, poz. 544), zwanego dalej Rozporządzeniem, w trosce o zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia pracowników służb społecznych, obie strony postanawiają, co następuje:

§ 1. 1. Uniwersytet Warszawski, zwany dalej "Uniwersytetem", sprawuje opiekę naukową i dydaktyczną nad Publicznym Kolegium Pracowników Służb Społecznych
w Białymstoku, zwanym dalej "Kolegium", w zakresie specjalności praca socjalna.

2. Opieka naukowo-dydaktyczna dotyczy kształcenia prowadzonego w systemie dziennym.

3. Bezpośrednim wykonawcą porozumienia ze strony Uniwersytetu jest Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, zwany dalej "Instytutem".

§ 2. 1. Uniwersytet umożliwi absolwentom Kolegium uzyskanie dyplomu wyższych studiów zawodowych i tytułu licencjata.

2. Dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych wraz z tytułem licencjata wydany przez Uniwersytet może uzyskać słuchacz Kolegium, który:

1) zgodnie z planem nauczania obowiązującym w Kolegium i jego statutem zaliczy program studiów uchwalony przez Radę Wydziału,

2) zda egzamin licencjacki przed komisją powołaną przez Rektora Uniwersytatu dla specjalności prowadzonych w Kolegium, na podstawie materiału egzaminacyjnego, zatwierdzanego corocznie przez Radę Wydziału.

§ 3. 1.Opiekę naukowo-dydaktyczną zapewnia Instytut, a za właściwy tok i koordynację opieki odpowiada opiekun naukowo-dydaktyczny, wskazany przez Dyrektora Instytutu, w uzgodnieniu z Zarządem Województwa Podlaskiego.

2. Zadaniem opiekuna naukowo-dydaktycznego jest koordynacja działań Uniwersytetu związanych z realizacją zadań wynikających z niniejszego porozumienia.

3. Do zadań opiekuna naukowo-dydaktycznego należy, w szczególności:

1) doradztwo w sprawach naukowo-dydaktycznych,

2) dbałość o odpowiedni poziom nauczania w Kolegium,

3) koordynacja działań uczelni związanych z realizacją porozumienia o opiece naukowo-dydaktycznej,

4) członkostwo w Radzie Programowej Kolegium,

5) opiniowanie planów i programów nauczania,

6) udział w komisjach przeprowadzających egzaminy dyplomowe.

§ 4. W ramach sprawowanej opieki naukowo-dydaktycznej Uniwersytet w szczególności:

1) współdziała z Kolegium w ustalaniu zasad i trybu postępowania rekrutacyjnego, egzaminów dyplomowych oraz w ich przeprowadzaniu,

2) współdziała w sprawach związanych z zatrudnieniem nauczycieli o odpowiednich kwalifikacjach i w ilościach umożliwiających realizację planu i programu nauczania,

3) zapewnia nadzór nad procesem kształcenia słuchaczy poprzez udział nauczycieli akademickich w pracach Rady Programowej Kolegium,

4) podejmie działania wspomagające rozwój naukowy kadry pedagogicznej zatrudnionej w Kolegium.

§ 5. Opiekunem naukowo-dydaktycznym może być jedynie nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora lub doktora hablitowanego.

§ 6. Dyrektor Kolegium współdziała z opiekunem naukowo-dydaktycznym w zakresie nadzoru pedagogicznego nad nauczycielami pracującymi w Kolegium oraz właściwego doboru kadry pedagogicznej.

§ 7. Nauczyciele zatrudnieni w Kolegium mogą ubiegać się w trybie przyjętego postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie na studia lub seminaria doktoranckie prowadzone na Uniwersytecie.

§ 8. Zarząd Województwa Podlaskiego zapewnia właściwe wyposażenie Kolegium w środki dydaktyczne niezbędne do prawidłowej realizacji procesu kształcenia.

§ 9. 1.Koszty związane z przewidzianą w niniejszym porozumieniu działalnością dydaktyczną oraz naukową i organizacyjną nauczycieli akademickich Uniwersytetu, ponosi Kolegium, a w szczególności:

1) zapewnia właściwą bazę lokalową oraz jej wyposażenie niezbędne do realizacji procesu kształcenia,

2) zapewnia wynagrodzenie dla opiekuna naukowo-dydaktycznego, w wysokości 2000 zł (słownie dwa tysiące złotych) brutto miesięcznie,

3) w miarę możliwości i potrzeb Kolegium, w porozumieniu z Uniwersytetem, pozyskuje kadrę naukowo-dydaktyczną do prowadzenia zajęć,

4) pokrywa koszty związane z zatrudnieniem pracowników w oparciu o odpowiednie decyzje Zarządu Województwa Podlaskiego i sporządzoną z nimi umowę, tj. zapewnia wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia dydaktyczne w Kolegium, zgodnie z obowiązującym prawem,

5) pokrywa koszty uczestnictwa nauczycieli Kolegium w seminariach, konferencjach i stażach odbywających się na Uniwersytecie, w ramach środków zagwarantowanych w budżecie Kolegium na doskonalenie zawodowe.

2. Szczegółowe zasady sprawowania opieki naukowo-dydaktycznej określi stosowna umowa cywilnoprawna, zawarta pomiędzy opiekunem naukowo-dydaktycznym a Dyrektorem Kolegium.

§ 10. 1. Opiekun naukowo-dydaktyczny i przedstawiciele nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w Kolegium, zgodnie z § 13 Rozporządzenia, wchodzą w charakterze członków do Rady Programowej Kolegium.

2. Przedstawiciel Uniwersytetu wchodzi w skład komisji konkursowej wybierającej dyrektora Kolegium na zasadach określonych w § 26 Rozporządzenia.

§ 11. Za prawidłową realizację niniejszego Porozumienia odpowiadają:

1) ze strony Uniwersytetu - opiekun naukowo-dydaktyczny,

2) ze strony Zarządu Województwa Podlaskiego i Kolegium - Dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Dyrektor Kolegium.

§ 12. W sprawach nieuregulowanych niniejszym porozumieniem mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 marca 2005 r. w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych (Dz. U. Nr 61, poz. 544).

§ 13. Ewentualne spory między stronami, mogące wyniknąć na tle realizacji niniejszego porozumienia roztrzyga:

1) w zakresie spraw naukowo-dydaktycznych - Podlaski Kurator Oświaty,

2) w pozostałych sprawach - właściwe miejscowo dla siedziby Zarządu Województwa Podlaskiego sądy powszechne.

§ 14. Porozumienie wchodzi w życie z dniem utworzenia Kolegium i jest zawarte na czas nieokreślony.

§ 15. Zmiany porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 16. Rozwiązanie porozumienia przez każdą ze stron może nastąpić za uprzednim dziewięciomiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku akademickiego.

§ 17. Porozumienie zostało sporządzone w pięciu jednobrzmiących egzemplarzach, z których po dwa otrzymują przedstawiciele stron oraz jeden Minister Pracy i Polityki Społecznej.

................................................................

...............................................................

................................................................

Powrót na początek strony