Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapobieżenia rozprzestrzenienia się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie Województwa Podlaskiego

Stanowisko

Sejmiku Województwa Podlaskiego

z dnia 28 kwietnia 2014 r.

w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapobieżenia rozprzestrzenienia się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie Województwa Podlaskiego

 

 

Sejmik Województwa Podlaskiego krytycznie ocenia dotychczas podejmowane kroki przez Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Głównego Lekarza Weterynarii w związku z koniecznością zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Województwa Podlaskiego. Trudno nam się pogodzić z sytuacją gdzie konieczne zadania zmierzające do zapobieżenia rozpowszechnianiu się choroby ASF ceduje się na samorząd województwa.  Do stanowiska tego upoważnia nas debata, którą w przedmiotowej sprawie  przeprowadziliśmy z Zespołem Doradczym, który jest złożony z przedstawicieli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Wojewódzkiego oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Podlaskiej Izby Rolniczej, Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku oraz środowiska myśliwych.

Radni Województwa Podlaskiego są zaniepokojeni sytuacją, w której to Okręgowy Związek Łowiecki w Białymstoku nie wykonuje planów łowieckich. Obecnie na terenie objętym ASF plany łowieckie wykonywane są na poziomie 40 %.

Samorząd Województwa Podlaskiego stoi na stanowisku, że niezbędne jest wykonanie w całości planów łowieckich poprzez odstrzał dzików.

Dotychczasowe regulacje prawne, które zakazują polowań na terenach objętych chorobą ASF oraz wywożenia tusz pochodzących ze zdrowych, przebadanych dzików uniemożliwiają wykonywanie polowań, a w konsekwencji przyczyniają się do wzrostu pogłowia tych zwierząt i zagrożenia ze strony ASF.

Uważamy iż, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinien też dokonać zmiany
w Rozporządzeniu z dnia 31 marca 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 420) w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików Afrykańskiego Pomoru Świń, wprowadzając zezwolenie na wywóz tuszy poza „obszar ochronny”.

Jednocześnie Sejmik Województwa Podlaskiego, w ramach swoich kompetencji na podstawie przepisów art. 33a ustawy z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt rozważy podjęcie uchwały, w której określi miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji zwierząt w sytuacji wykonania planów łowieckich w 100%. Wykonanie powyżej nakreślonych działań w uchwale Sejmiku Województwa Podlaskiego niemożliwe będzie jednak bez zmiany innych obowiązujących przepisów w tym regulacji prawnych stanowionych przez Inspekcję Weterynaryjną.

Podjęciu uchwały musi towarzyszyć zabezpieczenie środków finansowych na jej realizację. Na chwilę obecną środki w dyspozycji samorządu województwa są niewystarczające.

 

Powrót na początek strony