Uchwała Nr 58/656/03 Zarządu Województwa Podlaskiego z dnia 24 listopada 2003 r.

Uchwała Nr 58/656/03
Zarządu Województwa Podlaskiego
z dnia 24 listopada 2003 r.

w sprawie zgłoszenia wniosków do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy

Na podstawie art. 23 oraz art. 11 pkt. 6 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) po rozpatrzeniu zawiadomienia Burmistrza Choroszczy  pismem Nr UA III-7324/21/1/03 z dnia 27. 10. 2003r. o podjęciu przez Radę Miejską w Choroszczy uchwały Nr VII/77/2003 z dnia 18 września 2003r. o przystąpieniu do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  obejmującego obszar gminy Choroszcz Zarząd Województwa Podlaskiego w składzie :

1) Janusz Kazimierz Krzyżewski - marszałek
2) Krzysztof Tołwiński - wicemarszałek
3) Jan Kamiński - wicemarszałek
4) Jan Syczewski - członek zarządu
5) Karol Tylenda - członek zarządu

uchwala co następuje :

§ 1

Zgłasza się zadania samorządu województwa określone w załączniku do niniejszej uchwały - jako wnioski do uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Choroszcz.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Podlaskiego Biura Planowania Przestrzennego w Białymstoku.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Załącznik
do uchwały Nr 58/656/03
Zarządu Województwa Podlaskiego
z dnia 24 listopada 2003 r.


 Zgłasza się następujące wnioski do uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Choroszcz :
1. Przyjąć miasto Choroszcz jako wielofunkcyjny miejsko-gminny ośrodek rozwoju ze standardowymi dla tego szczebla funkcjami obsługi ludności na poziomie podstawowym w zakresie : administracji, ochrony zdrowia, opieki społecznej, edukacji, kultury, sportu i wypoczynku oraz funkcjami gospodarczymi, a także ponadlokalnymi w zakresie lecznictwa specjalistycznego regionalnego i ponadregionalnego.
2. Na terenie gminy należy zwrócić szczególną uwagę na przywracanie i utrwalanie ładu przestrzennego w całym systemie osadniczym. Dotyczyć to powinno obszaru intensywnej urbanizacji strefy podmiejskiej Białegostoku, obrzeża trasy komunikacyjnej drogi krajowej Warszawa - Białystok oraz w dolinie Narwi będącej obszarem intensywnego zagospodarowania rekreacyjnego i turystycznego.
3. Sprzyjać do tworzenia pasma potencjalnie najwyższej innowacyjności i aktywności społeczno-gospodarczej - kształtującego się współzależnie z modernizacją krajowego systemu infrastruktury technicznej (droga Via Baltica).
4. Uwzględnić ochronę zespołów kulturowych, w tym ważniejszych następujących zespołów zabytkowych : cerkwi, zespołu klasztornego z kościołem w Choroszczy, zespołu pałacowo-ogrodowego w Choroszczy oraz ochronę terenów i stanowisk archeologicznych.
5. Uwzględnić w Choroszczy rewaloryzację zespołu klasztornego, parku przy pałacyku myśliwskim i zabytkowego układu urbanistycznego staromiejskiego.
6. Uwzględnić we wsiach Żółtki i Złotoria funkcje turystyczno-wypoczynkowe o znaczeniu ponadlokalnym. Wymagają one porządkowania i rozbudowy.
7. Utrzymać łącznie z modernizacją i ew. rozbudową obiekty i urządzenia infrastruktury społecznej w zakresie edukacji, zdrowia, opieki społecznej, kultury i sportu oraz otoczenia biznesu.
8. wspierać rozwój przemysłu, m.in. poprzez tworzenie warunków do modernizacji i budowy zakładów produkcyjnych powiązanych z lokalną bazą surowcową, w tym rozwój małych i średnich zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego opartego o zasobną bazę surowcową i nowoczesne technologie oraz rozwój przemysłu materiałów budowlanych w oparciu o udokumentowane złoża kruszywa naturalnego oraz złoża surowców ilastych w rejonie Choroszczy.
9. W zakresie środowiska przyrodniczego w studium należy uwzględnić :
- Narwiański Park Narodowy z otuliną,
- obszar chronionego krajobrazu "Dolina Narwi",
- projektowaną europejską sieć ekologiczną "NATURA 2000",
- lasy, w tym lasy ochronne m. Białegostoku,
- pomniki przyrody,
- złoża surowców - udokumentowane i perspektywiczne,
- zasięg fali powodziowej rzeki Narew - tereny zalewowe,
- ochronę zasobów środowiska wynikającą z ustawy - Prawo ochrony środowiska.
10. Uwzględnić Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 218 "Pradoliny rz. Supraśl" i jego ochronę.
11. Uwzględnić drogę krajową Nr 8 (E 63), zaliczoną do dróg ekspresowych, leżącą w I Europejskim Korytarzu Transportowym Warszawa - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Choroszcz - Knyszyn - Korycin - Augustów - Budzisko - granica państwa (Kowno) oraz magistralne linie kolejowe : E 75 Warszawa - Białystok leżącą w I Europejskim Korytarzu Transportowym i pierwszorzędną linię kolejową Białystok - Ełk.
12. W zakresie energetyki i telekomunikacji należy przyjąć :
a) istniejącą linię elektroenergetyczną WN 110kV relacji GPZ1 Białystok - RPZ Jeżewo,
b) projektowany RPZ Choroszcz,
c) projektowane powiązania wyjść liniowych z projektowanego RPZ-u Choroszcz           i RPZ-6 Białystok,
d) projektowaną linię elektroenergetyczną WN 110kV do zasilania RPZ Choroszcz (II warianty),
e) projektowany gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Turośń Kościelna - Choroszcz - Tykocin - Dobrzyniewo Duże wraz z projektowaną stacją redukcyjno - pomiarową I0,
f) istniejącą stację bazową telefonii komórkowej,
g) istniejącą linię telekomunikacyjną światłowodową relacji B-stok - Choroszcz,
h) istniejące linie telekomunikacyjne światłowodowe zainstalowane na urządzeniach energetycznych na obszarze gminy Choroszcz.

 

Powrót na początek strony