Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie projektu włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 5 listopada 2010 r.
w sprawie projektu włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych

     Sejmik Województwa Podlaskiego wyraża sprzeciw wobec projektu „ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw” z dnia 7 września 2010 r. oraz „Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia wolnych środków przyjmowanych w depozyt lub zarządzanie oraz zasad i warunków ich przyjmowania od niektórych jednostek sektora finansów publicznych” z dnia 7 września 2010 r.

     Lasy Państwowe to jednostka organizacyjna, która przez 86 lat swojej działalności wypracowała system gospodarki leśnej, oparty na zasadzie samofinansowania oraz w oparciu o ustawę o lasach (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 z późn. zm.). Obecnie Lasy Państwowe zarządzają lub nadzorują około 9 milionów hektarów lasów, co stanowi ponad 28 % powierzchni Polski. Lasy Państwowe stanowią 7,6 milionów hektarów, dzięki czemu w Polsce dostęp do lasu jest praktycznie wolny.

     Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polskim rynku. Nowoczesna gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe w naszym kraju, podporządkowuje wielkość pozyskania drewna nadrzędnym względom trwałości lasów i zwiększania ich zasobów. Nie wolno zapominać, że sprzedaż drewna zapewnia ekonomiczne warunki prowadzenia tej gospodarki, która stanowi ponad 90 proc. przychodów nadleśnictw. W lasach obowiązują ścisłe reguły rynkowe, podobne jak w innych krajach europejskich, które nic wspólnego nie mają z sektorem finansów publicznych. Zgromadzone środki pieniężne stanowią własność lasów państwowych i służą finansowaniu działalności leśnej.
     Mając na względzie prowadzoną gospodarkę leśną w krajach Europy można zaobserwować postępującą degradację lasów w związku z przejęciem zasad finansowania leśnictwa ze środków budżetowych. Tego typu zjawiska występują w gospodarce leśnej Czech, Słowacji Austrii i Niemiec. Niemieckie służby leśne, bardzo wysoko oceniają model Polskiego leśnictwa tj. Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. W ostatnich dziesięciu latach Lasy Państwowe bardzo rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków gospodarczych oraz realizują właściwą politykę w zakresie kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego. 

     Wprowadzenie zmian legislacyjnych po uchwaleniu i wejściu w życie ustawy powodującej wcielenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych, stosowania gospodarki finansowej, sporządzania sprawozdania wykonywania planu finansowo-gospodarczego w tym funduszu leśnego oraz przekazania wolnych środków na rachunek Ministra Finansów w zarząd lub depozyt spowoduje w praktyce zniszczenie dobrze funkcjonującego sektora gospodarki leśnej. Lasy Państwowe są przedsiębiorstwem państwowym nowoczesnym, dostosowanym do współczesnych uwarunkowań rynku, gwarantującym utrzymanie bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału polskich lasów. Gospodarka leśna prowadzona przez Państwowe Gospodarstwa leśne Lasy Państwowe uzależniona jest od zjawisk przyrodniczych w tym również klęsk żywiołowych, powoduje występowanie okresów o niskich przychodach i wysokich kosztach. Lasy Państwowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania finansowe, w tym również w zakresie likwidacji klęsk żywiołowych na terenach leśnych. 

     Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy z dnia 7 września 2010 r. „ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw”, utrudnią funkcjonowanie Lasów Państwowych i przyczynią się do nieodwracalnych strat w przyrodzie polskiej. 

     W tej sytuacji stanowczo sprzeciwiamy się zmianom w projekcie ustawy o finansach publicznych polegających na włączeniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych. Takie zmiany mogą przyczynić się do zniweczenia sprawdzonego modelu w polskiej gospodarce narodowej w zakresie funkcjonowania i finansowania Lasów Państwowych. Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe są gwarancją trwałego zachowania lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnego użytkowania przez obecne i przyszłe pokolenia.

 

Powrót na początek strony