Stanowsko Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w Województwie Podlaskim

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 29 listopada 2004 r.

w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w Województwie Podlaskim

     Aktualna sytuacja w ochronie zdrowia Województwa Podlaskiego wskazuje na brak jasnej koncepcji funkcjonowania systemu ochrony zdrowia odpowiadającej potrzebom zdrowotnym społeczeństwa i gwarantującej bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Województwa.
  Istotną przyczyną zaistniałej sytuacji jest między innymi niedostateczna ilość środków finansowych dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych ubezpieczonych, wynikająca nie tylko z ustawowo niskiej składki, ale również z dyskryminującej Województwo Podlaskie dystrybucji składki zdrowotnej. Taka sytuacja nie może być dłużej tolerowana.
   Radni z niepokojem obserwują działania Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Opracowany w roku 2003 Wojewódzki Plan Zdrowotny nie został uwzględniony w sposobie i zakresie kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2004 r.
Radni Województwa Podlaskiego z niepokojem przyjmują informacje z zakładów opieki zdrowotnej funkcjonujących na obszarze Województwa. Pogłębiająca się degradacja infrastruktury szpitali, rosnące zadłużenie zagrażają bezpośrednio jakości i dostępności do świadczeń medycznych. Płynące sygnały z innych regionów Polski o masowych wyjazdach wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia za granicę, mogą budzić najgłębszy niepokój o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa.
  Radni wyrażają zdecydowany protest wobec sytuacji ograniczenia dostępności do świadczeń medycznych w niektórych szpitalach. Pojawiające się pomysły wprowadzenia odpłatności za usługi gwarantowane ustawowo budzić musza sprzeciw.
Radni żądają, aby resort zdrowia niezwłocznie przedłożył taka formę i zakres pomocy oddziałowi Podlaskiemu Narodowego Funduszu Zdrowia, która zagwarantuje wyższą w 2005 r. dostępność do świadczeń zdrowotnych.

Powrót na początek strony