Stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 23 sierpnia 2010 przeciwko eliminowaniu samorządów lokalnych z procesów decyzyjnych w dziedzinie ochrony przyrody

Stanowisko
Sejmiku Województwa Podlaskiego
z dnia 23 sierpnia 2010 roku


przeciwko eliminowaniu samorządów lokalnych z procesów decyzyjnych
w dziedzinie ochrony przyrody


     Od wielu lat trwają prace nad usprawnieniem systemu ochrony najcenniejszych obiektów przyrodniczych w województwie podlaskim. Uważamy je za istotną wartość dla przyrody, kultury i gospodarki regionu. Sejmik wielokrotnie dawał dowody wrażliwości na potrzeby ochrony przyrody. Szczególne znaczenie ma tutaj Puszcza Białowieska. Budzi ona zrozumiałe zainteresowanie społeczności światowej, europejskiej i polskiej, a zwłaszcza środowisk przyrodniczych i ekologicznych.
     W ostatnich dniach problem ochrony Puszczy Białowieskiej znalazł swój bardzo emocjonalny wyraz w działaniach niektórych organizacji ekologicznych. Żądają one pilnego rozszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy. Niestety, za główną przeszkodę uważają stanowisko samorządów lokalnych. Na tym tle pojawił się postulat zmian w ustawie o ochronie środowiska, wykluczających współdecydowanie społeczności lokalnych w procesie poszerzania parku narodowego.
     Sejmik województwa podlaskiego uważa tę propozycję za nieracjonalną i szkodliwą. Jej skutkiem może być naruszenie prawnych podstaw stabilności systemu samorządności polskiej, jednego z filarów ustroju RP. Dla bardzo emocjonalnych argumentów próbuje się zmieniać prawo.
     Dzieje się tak w sytuacji, gdy w wyniku wieloletnich starań pojawiła się ogromna szansa, aby problemy ochrony Puszczy Białowieskiej rozstrzygać w oparciu o rozsądny kompromis. Ta praktyka jest szczególnie wartościowa, bo służy trwałemu rozwiązywaniu konfliktów, jest oparta na dialogu, buduje standardy społeczeństwa obywatelskiego. To jest jedyna droga do rzeczywistego rozwiązywania nawet najtrudniejszych problemów społecznych.
     Sejmik województwa podlaskiego podziela niepokój samorządów obszaru Puszczy Białowieskiej i gmin położonych na obszarze projektowanego Mazurskiego Parku Narodowego.
     Sejmik uważa, że nie wolno odbierać im prawa decydowania o losach swoich społeczności. Nie wolno też niszczyć podstaw prawnych samorządności polskiej, która jest jednym z najważniejszych osiągnięć ustrojowych w naszym kraju.
     Wszyscy szczycimy się wielkim wspólnym dziedzictwem, jakim jest Puszcza Białowieska. Jej skuteczna ochrona jest procesem koniecznym i zarazem trudnym. Dlatego nikomu nie wolno decydować arbitralnie, bez uwzględniania racji przyrodniczych i jednocześnie potrzeb społeczności lokalnych. Nie wolno decydować ponad głowami samorządów. Przeciwko takim zamiarom stanowczo protestujemy.

 

Powrót na początek strony